LETNIE ŚCIGANIE

Po zeszłorocznych sukcesach w maratonach szosowych, gdzie startuje się w grupach startowych nieprzekraczajacych 15 osób postanowiłem spróbować swoich sił w tym roku w amatorskiej "pierwszej lidze" wyścigach kategorii masters.
Ponieważ zdecydowana większość startujących tam zawodników to byli kolarze, nierzadko niezwykle utytułowani – byli uczestnicy Tour de Pologne czy Wyścigu Pokoju, czy zawodowcy, którzy zakończyli karierę, poziom sportowy tych imprez jest niezwykle wysoki i trzeba być w bardzo dobrej formie, żeby chociaż utrzymać się w peletonie i nie zaliczyć "dubli".

I co najważniejsze, wyścigi masters odbywają się ze startu wspólnego, co wymaga dobrej techniki jazdy, odporności psychicznej i znajomości taktyki. Reasumując, to prawdziwe ściganie. W tym roku kalendarz wyścigów masters w Wielkopolsce układał się niestety tak, że cztery imprezy odbywały się w kolejnych po sobie weekendach.

30.06.2013 XXII Ogólnopolski Wyścig Kolarski O Puchar Burmistrza Pobiedzisk z cyklu Pucharu Polski Masters.

Stosunkowo trudna technicznie i wąska trasa spowodowała, że organizatorzy postanowili puścić zawodników osobno w każdej kategorii wiekowej – w efekcie nie wystarował duży peleton, a kilka mniejszych grup z niewielkimi rożnicami czasowymi. Na dodatek na kilka minut przed startem dowiedziałem się, że sędziowie dołożyli nam do przejechania jedną pietnastokilometrową rundę.
Dało to łączny dystans  96 km.  Silny wiatr i tzw. ranty dały mi się mocno we znaki. Po pierwszym okrążeniu niestety nie utrzymalem się w swojej grupie wiekowej i kończyłem wyścig w peletoniku kategorii M40. Zająłem 10 miejsce w swojej kategorii. W Mastersach klasyfikacji Open nie ma.

6.07.2013 Ogólnopolski Wyścig Kolarski Po Ziemi Krzywińskiej z cyklu Pucharu Polski Masters.

Po kilkunastoletniej przerwie postanowiono reaktywować wyścig kolarski w Krzywinie. To właśnie w tym mieście nasz najalepszy masters Piotr Patynowski Patyk zdobył w 1996 r. Mistrzstwo Polski. Długi 124 km dystans z dwoma selektywnymi podjazdami dał się ostro we znaki wszystkim starującym. Do mety zajechałem z grupą zasadniczą, sił starczyło nawet na udany finisz – byłem drugi z grupy. Ostatecznie w M30 zająłem ponownie 10 miejsce, ale na 25 startujących.

14.07.2013 "Błękitna Pętla" Memoriał JERZEGO PALICKIEGO

Miało być lekko i przyjemnie, tylko 70 km, trasę znałem już z poprzedniego roku, kiedy to udało mi się dojechać z grupą zasadniczą i na przyzwoitym miejscu. Niestety było ciężko – mocny wiatr i ranty. Po odpadnieciu od grupy po 50 km i braku szans na przywoite miejsce wycofałem się.

20.07.2013 Wyścig Kolarski O PUCHAR PREZESA FIRMY "MERX POLSKA" MEMORIAŁ JANA I LECHA KLUJ oraz ADAMA FRASIŃSKIEGO na torze Poznań.

Piękna pogoda i płaska runda zwiastowała jedno – będzie szybko! I było – średnia ponad 42 km/h. Bardzo dobra szkoła techniki i jazdy w grupie. Miejsce też przywoite M30 8 na 16.
 

Relacjonował Michał Dowczyński